• ABES Staff List by Team

    2019-2020

     

    Administrative

     

    Michelle Wolfenbarger, Principal

    Stephanie Prince, Assist Principal

    Amy Campbell, Instructional Coach

    Carla Kirkpatrick, Behavior Interventionist

     

     

    School Support

     

    Cheri Elkins, School Counselor (2-5)

    Amy Marshall, School Counselor (K-1)

    Sylvia Simpson, Nurse

    Caitlyn Bowers, Social Worker

    Frank Humphrey, School Resource Officer

     

    Front Office

     

    Kim Niles, Secretary

    Donna Davis, Bookkeeper

     

     

     

     

    English Language Learners

     

    Inna Slisher, ELL

    Mary Beth McKenzie, ELL

     

     

     

     

     

     

    Special Education

     

    Tami Hall, School Psychologist

    Julie Winter, Speech and Language

    Diana Gordon, SPED

    Lindsay Morris, SPED

    Sara Doyle, SPED

    Cathy Norris, SPED Assistant

    Melody Guercio, SPED Assistant

     

    Response to Intervention

     

    Kathy Crowell, Interventionist

    Camille Palmer, Interventionist

    Eddie Kilby, Interventionist

    Sheryl Pless, Intervention Assistant

     

     

     

     

    Kindergarten

     

    Katie Brintnall, K Teacher

    Lauren Cheatham, K Teacher

    Katie Casteel, K Teacher

    Mary Beth King, K Teacher

    Melinda Valentine, K Teacher

    Alisa Strange, K Assistant

     

    First Grade

     

    Leanne Butler, 1st Grade Teacher

    Tammy Carr, 1st Grade Teacher

    Natasha Chesney, 1st Grade Teacher

    Angie Jones, 1st Grade Teacher

    Melissa Kincaid, 1st Grade Teacher

    J.J. Coward, 1st Grade Assistant

     

    Second Grade

     

    Natalie Drafts, 2nd Grade Teacher

    Christina Leeth, 2nd Grade Teacher

    Kristen Pope, 2nd Grade Teacher

    Lesli Wallen, 2nd Grade Teacher

     

     

     

    Third Grade

     

    Katherine Beeler, 3rd Grade ELA/SS

    Rolen Blaine, 3rd Grade Math/Science

    James Boles, 3rd Grade Math/Science

    Kelly Fawver, 3rd Grade ELA/SS

     

     

    Fourth Grade

     

    Andrew Crowe, 4th Grade ELA/SS

    Rodney Kiser, 4th Grade Math/Science

    Vicky Parker, 4th Grade Math/Science

    Delaney Reese, 4th Grade ELA/SS

     

     

    Fifth Grade

     

    Austin Bilbrey, 5th Grade ELA

    Mark Jones, 5th Grade ELA/Science

    David McMahon, 5th Grade Math

    Renee Riggs, 5th Grade Science/SS

    Amy Webb, 5th Grade Math/SS

     

    Special Areas

     

    Dave Brooks, Technology

    Kenny Lewis, PE

    Teresa Moffett, Library Media Specialist

    Tom Walsh, Music

    Sara Wieland, Art

    Shelly Lucas, Library Assistant

    Cafeteria and Maintenance

     

    Kristan McNeil, Cafeteria Manager

    Daryl Hopson, Head Custodian