Return to Headlines

Season 2020-2021

Boys team

 

Makhi Anderson

100m  12.24   Central Bobcat meet
200M  24.70 -0.7 Volunteer Track Classic

 

Jackson Babb   

800M   2:21.15   South Knoxville Classic
1600M 5:26.48   KIL Championship
3200M 12:43.98   South Knoxville Classic

 

Cian Bell

800m 2:26.67   KIL Championship
1600m 5:27.60   KIL Championship
3200m 12:18.53   Central Bobcat meet

 

Trafton Garner

100m  11.49   Halls Classic
  200m 23.43   Gibbs High School Home Meet #2

 

Braden Gaston

High Jump 5-9.75   Section 1 Large School Championships
Long Jump 21-2   South Knoxville Classic
Triple Jump 42-1.5 0.2 Volunteer Track Classic
Javenlin 58-9   AAU Region 6 Qualifier
100m 11.87   Section 1 Large School Championships
110 hurdles  15.89 2.0 KIL Championship
300m hurdles  40.75   KIL Championship
400m  53.49   Section 1 Large School Championships
1500m  5:00.39   Section 1 Large School Championships

 

Antwon Harris

Discus 91-3   Seymour High #1
Shot Put 41-8.5   Central Bobcat meet

 

Alex Hinton

Discues 86-6   KIL Championship
Shotput 34-4   ROADRUNNER INVITATIONAL

 

Jadin Horton

100m  11.73   Central Bobcat meet
110 Hurdles 17.94 2.2 KIL Championship
200m  25.88   Seymour High #1

 

Joseph Karsten

200m  32.06   South Knoxville Classic
400m 1:08.44   Central Bobcat meet

 

kobe king

High Jump 5-0   ROADRUNNER INVITATIONAL
Long Jump  15-10   ROADRUNNER INVITATIONAL
100m  12.30   Gibbs High School Home Meet #2
110 Hurdles 18.66   Gibbs High School Home Meet #2
300m Hurdles  50.53   ROADRUNNER INVITATIONAL

 

Mark Miller

800m  2:25.27   Central Bobcat meet
1600m  5:44.42   Central Bobcat meet
14:25.20   South Knoxville Classic

 

Drew Mullinax

100m  13.14   Gibbs High School Home Meet #2
200m  28.94   Seymour High #1

 

Dylan Rodgers

200m  26.14   ROADRUNNER INVITATIONAL
400m  1:01.96   Farragut Invitational

 

Rock Russell

110 Hurdles 22.65   Seymour High #1
200m  24.98   Central Bobcat meet
300m hurdles 53.73   Seymour High #1
400m  54.88   Central Bobcat meet

 

 

 

 

Girls Team

Chynna Douglas

Long Jump 12-0   South Knoxville Classic
Triple Jump 25-7.5   Farragut Invitational

 

Haley Ferrell

Discus  69-2.5   South Knoxville Classic
Shot Put  30-10   ROADRUNNER INVITATIONAL

 

Joedan Geekor

100m  14.52   ROADRUNNER INVITATIONAL

 

Kaley Heinrich

Discues 51-5.5   South Knoxville Classic
Shotput  20-3   ROADRUNNER INVITATIONAL

 

Carman Kerley

100m  16.98   Seymour High #1
200m  35.37   Central Bobcat meet
400m  1:31.12   ROADRUNNER INVITATIONAL

 

Destin Thomas

100m  15.36   Central Bobcat meet
200m  32.15 -0.1 KIL Championship